GUBERNIA WOŁYŃSKA

GUBERNIA WOLYNSKA

Była terytorialno-administracyjną jednostką prawobrzeżnej Ukrainy. Powstała w roku 1793 początkowo jako Gubernia Zasławska. Ukazem Katarzyny II od 18  lipca 1795 została przemianowana na Wołyńską. Razem z Guberniami Kijowską i Podolską tworzyła Kijowskie Generał-Gubernatorstwo (tzw. Południowo-Zachodni Kraj ). Centralnymi miastami Guberni były: początkowo Nowograd – Wołyński, później (1804) Żytomierz. Gubernię Wołyńską tworzyło 12 powiatów: kowelski, krzemieniecki, łucki, nowogradwołyński, ostrogski, owrucki, rówieński, starokonstantynowski, włodzimierski, zasławski, żytomierski. W jej granicach było 13 miast, 134 miast małych i 9682 innych miejscowości. Na początku XX w Gubernia zajmowała powierzchnię ponad 70 tys. km. kw, zamieszkiwało tu ok. 4 mln. osób. Współczesne terytoria: Rówieńskie, Wołyńskie, Żytomierskie, północna część Tarnopolskiego i Chmielnickiego obwodów Ukrainy, część Lubelskiego województwa Polski.

 Mapa Guberni Wołyńskiej

wolynska

Gubernia Wołyńska łączyła 11 dekanatów:
Dubno, Kowel, Krzemieniec, Łuck, Nowogród Wołyński, Owrucz, Równe, Stary Konstantynów, Włodzimierz, Zasławl, Żytomierz.

Kościołów – 105, parafian 358 729.

 

Parafie:

Aleksandria, dekanat Równe.
Zaborol, Kustyn, Żytynek, Remel, Biezal, Kozin, Sołomka, Berestowiec, Hołowin, Jankiewicze, Muszcza, Peremenka, Kostopol, Choteńka, Łubaszka, Borszczówka, Gracianówka, Jozefówka Rudeńska, Antonówka, Kamienna Góra, Józefówka, Hłażowa, Chodosy, Swiatije, Majdan Hłużowski, Miajdan Nowy, Zawód, Majdan Nosków.
Annopol, dekanat Ostróg.
Gliniki, Kurasz, Ponora, Narajówka, Sknyt wielki, Dołżek, Klepacze, Płoska, Krasnosiółka, Wygoda, Korostek, Sosnówka, Dosin, Rowki, Lidawka, Hubelce, Puzyrki, Żukow, Baczmanuwka, Peremyśl, Waśków, Dyatyłówka.
Baranówka, patrz Połonne dekanat Nowogród Wołyński.
Barasze, patrz Pulinu dekanat Nowogród Wołyński.
Bazalia, dekanat Stary Konstantynów.
Bogdanówka, Borszczówka, Czuchele, Czernelówka, Czernelowiecka słobódka, Hrycyki, Hrycenki, Janówka, Klitna wielka, Klitenka mała, Kołki, Koszelówka, Korszówka, Lutarówka, Łazuczyn wielki, Łazuczynek mały, Meczerzyńce, Medesówka, Mońki, Mończynce, Malinki, Nowa Grobla, Ordyńce, Popowce, Pilipy, Rześniówka, Sewruky, Sorokoduby, Swinna, Szmyrki, Wolica Poniatowskiego, Wolica Wąsowicza, Wasylówka, Zerebki małe, Zozulińce wielkie, Zozulińce małe, Triski, Wolica Polowa.
Beresteczko, dekanat Dubno.
Staryki, Krasiłowka, Jurydyka Kazienna, Piaski, Folwark Naręczyński, Łobaczówka, Kutrów, Mirżwa, Burkaczyzna, Dzikowiny, Mytnica, Plaszowa, Wolica, Sołoniów, Plaszówka, Ostrów, Rydków, Werbeń, Peremyle, Humniszcze, Smolawa, Budki Smolawskie, Nowy Staw, Holatyn, Lipa, Kołmów, Wolica, Zboryszów, Jeziorko, Haliczany.
Berezdów, dekanat Nowogród Wołyński.
Horyce, Bronniki, Horodniawka, Zamoroczenie, Sieliczów, Ryławka, Weresna, Weresek, Zakrynicze, Pohulanka, Krasula, Stołby, Mokre, Maniatyn, Prawulin wielki, Prawulin mały, Chyżawka, Jabłonówka, Senihów, Żołobne, Zabara, Korytyszcze, Chwoszczówka, Dermanka, Zubowszczyna, Mirutyn, Diaków, Nahaczówka, Siomaki, Maraczówka, Chorowiec, Paszuki, Huta, Kurczyk, Futor Kurczkowski, Romanów, Trakt Połoński, Majdan Sławutski, Klementowicze, Kupina, Widły.
Bereżnica, dekanat Łuck.
Rudnia, Zulnia, Teklówka, Tryskinie, Remczyce, Reginówka, Majdan Choszczowata, Luchcze, Kidry, Dubówka, Majdan Zadymel, Totowicze, Cepczewicze małe, Cepczewicze wielkie, Majdam Perespa, Majdan Sunia, Majdan Cerkwiszcze, Majdan Korczyk, Majdan Dołhe, Majdan Widymo, Majdan Ostra górka, Majdan Kraśna górka,  Horodziec, Swarynie,  Antonówka,  Ossowa,  Kuraż,  Salomejówka,  Sarny,  Słoboda Johanówka, Niemowicze, Huta Niemowicka, Znosicze, Majdan Jazwiński, Józefpól, Teodorów, Czudel.
Bereżne, dekanat Równe.
Biłka, Żurne, Motwin, Majdan Mokwiński, Chołopy, Druchowa, Rudnia Druchowska, Polany, Bronne, Orłówka, Tynne, Kamienne, Sieliszcze, Rudnia Sielecka, Kniasioło, Rudnia Kniasiołska, Łęczyn, Rudnia Łęczyńska, Rudnia Borówska, Białoszówka, Jakobówka, Rudnia Potasznia, Balarka Chotyńska, Chotyn.
Białogródka, dekanat Zasławl.
Bisuweczka, Chrystuwka, Chwedorówka, Czyzówka, Dańkowce, Dworzec, Gnojniczka, Jakimowce, Kropiwno, Krzyworudka, Kuczmanówka, Kuzmińce, Belezyńce, Ledzianka, Nowa wieś, Piłka, Podlińce, Pokaszczówka, Polachówka, Puzyrki wielkie, Puzyrki małe, Rublanka, Sachnowce, Smorszczki, Siniutki, Sosnówka, Suchorzyńce, Sosnoweczka, Szarłajówka, Swerydy, Szelwów, Tarnówka, Telezyńce, Trusiłówka, Waśkowczyki, Zakruszce, Zawadyńce, Zielona.
Bucyń (Buceń) dekanat Kowel.
Bucyń, Serechowicze, Grabów, Zaprudie, Suszyczno, Kaczyn, Wulka Kaczyńska, Łyczyny, Boża wola, Piaseczno Czaremszanka, Borzowa, Siedliszcze, Brudki, Wyżwa, Miżów, Horodyszcze, Dorotyszcze, Synów Mieliecki, Podrynówka, Skroby, Sołojów, Komarów, Necy.
Butowce, dekanat Stary Konstantynów.
Butowce, Bołkuny, Czerniatyn wielki, Czerniatyn mały, Dracze, Kapustyn, Koszówka, Lisińce, Łaszki, Malkia, Medwedowka wielka, Medwedowka mała, Napadówka, Orzechówka, Pieńki, Pechtyje, Prochorówka, Swięta krynica, Steckie, Wierzbówka, Żabcze,
Cudnów, filia Romanów dekanat Żytomierz.
Sierbinówka, Kołki, Krasiółka, Stołpów, Michałówka, Bratałów, Gwozdziarnia, Monasterek, Jasnogród, Sieniawka, Tewelówka, Drenniki, Buratyn, Sadki, Nowosiółka, Łucie, Dryhłów, Hłuboczek, Kikcie, Dubiszcze, Didkowce, Wołosówka, Podolańce, Bejzemówka, Karpowce, Daćki,  Babuszki,  Koroszenki,  Tytuniki,  Sidaszówka,  Michalenki,  Korowińce wielkie,  Raczki,  Korowińce  małe,  Turczynówka,  Kniażyn,  Horodyszcze,  Chyżyńce, Huta cudnowska, Huta Sobolowka, Rudnia Lesna, Rudnia Hodycha, Rudnia Wysokopiecka, Rudnia Frysarka, Rudnia Nowa, Rudnia Poczta, Rudnia Dryhłowska, Rudnia Bartkowa, Słoboda Kruteńka, Słoboda Czajkówka, Słoboda Szaniówka, Słoboda Olszanka, Słoboda Szyjka, Słoboda Szejerka, Futor Rudni  Dryhłowskiej,  Futor Dryhłowski,  Futor Hodyski,  Futor Ryżów,  Futor  Czarneckich,  Futor  Tytuniecki,  Futor  Korowieniecki, Futor Nowej Rudni,  Futor Braczki,  Futor Żerebecki,  Futor Zezulów,  Futor Miesiurowiecki, Futor  Brońkowskiego,  Futor Nowosiołecki, Futor Borejki, Futor Żurakowskiego, Futor Krzywy Potok, Futor Starej Szyjki, Futor Horodyski, Futor Kołecki, Futor Kanawa, Futor Stepek, Słoboda Stawki, Majdan Bykowka, Manie, Wojtowce, Mielence, Hordijówka, Kozara, Wróblówka, Romanówka, Korczówka, Szulajki, Huta Marynówka, Hołubin, Słoboda Niwna, Słoboda Kajetanówka, Majdan Czwarte, Futor Suszczewicza, Futor Steckiego, Futor Jasnogrodzki.
Dąbrowica (Dombrowica), dekanat Łuck.
Worobin, Jasieniec, Sielec, Lutyńsk, Wieluń, Rudnia, Brodziec, Rzeszyca, Wysock, Chilin, Ozery, Jelne, Kurasin, Załuże, Kołki, Bereżki, Lubikowicze, Strzelsk, Hłuszyca, Wulka Klesowska, Urwanica, Bereść, Sohni, Antonin, Niweck, Pramki, Zaleszany, Krzywica Moczuliszcze, Złote, Jacule, Hranie, Tryputnie, Majdan Hrański, Mosty Hrańskie.
Derażnia (Derażne), dekanat Równe.
Postojne, Biczal, Zwizdże, Marcelindorf, Podłużne, Lubasza, Hoszczycha, Czudwy, Stawek, Złaznie, Japołot, Diuxyn, Żobryń, Kruchy, Uchliszcze, Ołyczka, Skreotówka, Znamirowka, Tuchirz Chołoniewicze, Widymir, Zahułeka, Ładessa, Nerucze, Lipne, Balarka, Dobryhrab, Wowcze, Makarówka, Zauholce, Hłuboczek.
Dubno, dekanat Dubno.
Pantałia, Zawale, Mirohoszcza, Raczyn, Pohorylce, Młodawa, Karabliszcze, Radów, Olibów, Żornów, Kryłów, Ozerany, Curków, Spasów, Wolica Mizocka, Zamłynie, Bodiaki, Ostrów, Narajów, Kniahinin, Białobrzyże, Zarudzie, Mokre, Kosteniec, Zbytyń, Górniki, Listwin, Moszcanica mała, Zalibówka,  Nahorany, Obhów,  Obhówska huta, Załuże, Trościaniec, Semiduby, Płoska, Tartak, Sudobycze, Dytynicze, Strachłów, Podbórce, Torokanów, Zahorczyki, Krzewucha, Sady, Hołowczyce, Wygnanka.
Emilczyn, dekanat Nowogród Wołyński.
Hołoby, dekanat Kowel.
Hołóby,  Demtianówka,  Moroz stary,  Miasteczko,  Majdan,  Uhły,  Wołczycko,  Puchinki,  Byteń,  Drozdnie,  Huńczybród,  Nużel,  Popowicze,  Swidniki,  Bohuszówka,  Łubcze,  Pychotyn, Nywulne,  Raymiasto.
Horochów, dekanat Włodzimierz.
Podliski, Skobełka, Starystaw, Chołoniów, Olizarów, Krassów, Kumawiszcze, Nowosiółki, Myśliny, Zwiniacze, Haliczany, Kupowalce, Boroczyce, Cehów, Uhów, Boryszkowicze, Poluchno, Pieczychwosty, Bodiaczów, Laszki, Smyków, Matów, Strzylcze,  Porwancze,  Werchostaw,  Markowicze, Rozów, Podberezie, Oszczów, Ulhówka, Tereszkowce,  Raczyn, Jezierce, Mirków, Zawidów, Dereczyn, Koziatyn, Lemieszów, Wolica, Brany, Bużany, Pułhany,  Skryhołowy,  Rzyszczów,  Szpikołosy,  Kniażę,  Tussów,  Kwassów,  Ochłopów,  Sielce,  Dołhe.
Horodnica filia (patrz Korzec) dekanat Nowogród Wołyński.
Hulewiczów,
Majdan Hulewiczowski, Jezierno, Sitowicze, Padryże, Hruszowno, Safianówka, Iwanówka, Powursk, Kraśnica,  Zajączówka,  Czerniawka,  Smolarze, Lubarka,  Oczerecianka Bereznica, Kozlenicze,  Łukówka, Szkurat, Czeremoszno, Czersk, Piaseczno.
Iwnica, dekanat Żytomierz.
Grabówka, Smołówka, Rudenka.
Jałowicze, dekanat Łuck.
Jałowicze, Worsuń, Horodnica wielka, Załawie, Zabłocce, Pianie, Swiszczów, Kniahyninek, Horodnica mała, Jarosławicze, filia Czekno, Wierzbijajów, Pułhanów, Połonka, Karszowice, Holeszów, Nowostaw.
Jampol, dekanat Krzemieniec.
Dołhajówka, Dydkowce, Jakimowce, Jużkowce, Krasnołuka, Krzywczyki, Lepieszówka, Moskalówka, Michałówka, Narytów, Olszanica, Pohorylce, Pańkowce, Swiętciec, Tatarynowce, Wołoskie, Wiązowiec, Zahorce, Wodyczki, Worobiówka, Tychoml.
Kamień – Koszyrski, dekanat Kowel.
Borki, Choteszowskie, Choteszow, Czoteszow, Czorcze, Gabryelówka, Hłuszka, Hłusza, Huta Kamieńska, Huta Wojehoska, Józefów, Jałowateck, Kletyck, Krymno, Nujno, Newir, Olble ruskie, Olble Lachskie, Podejrie, Podrzecze, Police, Połomy, Rakowa, Szwajówka, Szczytyń, Widerta, Wojchoszcz, Worokoml, Wólka Szczytyńska, Zanewiszcze, Załazie, Rakowskie, Załazie Worokomlskie, Załuchów.
Kazimirka, dekanat Równe.
Hihniatka, Karaczyn, Jarynówka, Antonówka, Ilniki, Jabłonne, Lipniki, Hołubne, Danczymost, Pieczałówka, Piasków, Podpiasków, Jasnober, Płatyczne, Pempków, Kosmaczów,  Maryanówka,  Rudnia, Jabłonka.
Kisielin, dekanat Włodzimierz.
Żurawiec, Twerdynie, Majdan Lezachowiecki, Moczułki, Swinarzyn, Czernijów, Kupieczów, Syrkizów, Nyry, Nowydwór, Dażwa, Ośmichowicze, Majdan Osmichowicki, Łowiszcze, Sieniawka, Wołosuwka, Woronczyn, Studinie, Witowiz, Babie, Jasinówka, Szczyrzyn, Trysten, Nemir, Doroczinie, Kijaż, Karwatka, Berezołupy wielkie, Futory Berezołupskie, Berezołupy małe, Majdan Marynowka, Wiczyny, Dmitrówka, Sołotwin.
Klewań, dekanat Równe.
Nowy staw, Oleszwa, Moczółki, Ołyczka, Korczyn, Ruda, Susk, Orżów, Grabów, Broniki, Karajewicze, Rohaczew, Ponebyle, Adamków, Konstantynów, Smorzów, Dyków, Bielów, Żuków stary, Nowy dwor, Peresopnica, Szostaków, Makoterty, Hruszwica, Peredyle, Nowosiółki, Szpaków, Janiewicze, Płoska, Kardaż, Zarzeck, Miłostow, Nowy Żuków, Nowy staw xiążęcy, Nowociółki xsiążęce, Hołyszew, Derowianie, Zastawie.
Kodnia, dekanat Żytomierz.
Rozkopana Mogiła, Lachowce, Nikonówka, Żurbińce,  Halczyniec, Agatówka, Sołotwin, Wertykijowka, Jankowce, Horodyszcze, Prażów, Syngury.
Kołki, dekanat Łuck.
Kulikowicze, Krasnowola, Kraśnie, Matwiejki, Majdan, Olszyca, Harajmówka, Czarnysz, Majdan Czornycki, Rudniki, Majdan Rudnicki, Żurawicze, Jaromla, Domaszów, Trosteniec, Majdan Trosteniecki,  Myków,  Omelno,  Ostrów,  Łyszki,  Majdan Łyszkowski,  Chophiów,  Łyszcze,  Sitnica,  Rudnia Olchowska,  Czetwertnia,  Hodomicze,  Kopyle,  Starosile,  Dołżyca,  Zaharówka,  Jabłonka,  Okońsk, Sobiatyn, Kukły, Rutka Kukielska, Kamienucha, Lisow, Huta Lisowska, Kościochnówka, Medwieżka, Cminie, Kołodije, Sewerynówka, Tarasz.
Koniuchy , dekanat Włodzimierz.
Koniuchy, Kuty, Kołpytów, Wojnin, Korytnica, Szelwów, Kremesz, Chorów, Zachorów stary, Zachorów nowy, Zaszczytów, Białypol.
Korytnica, dekanat Włodzimierz.
Kładniów, Bystraki, Juszów, Paryduby, Wremby, Czerniawka, Stenzarzyce, Mykitycze, Zabłocie, filia Roziampol, Wołka Wydranica, Puzów, Worczyn, Trościanka, Piatydnie, Chotiaczów, Rusów, Werchnów, Woszczatyn, Biskupiczki, Bortnów, Poromów, Ciućniów, Ambuków, Ludzin, Wyhadanka, Czerników, Rokietnica, Zelinow, Iżów.
Korzec, dekanat Nowogród Wołyński.
Annówka, Balin, Bihdanówka, Bryków, Bohate, Berezniki, Brzezówka, Czarnokaty, Didowicze, Duplinki, Derażna wielka, Derażna srednia, Derażna krajna, Derażenka, Dubniki, Futory, Hozdów, Hozdowski, Hołownica, Hollendry, Kutki, Koszeniów, kamionka, Koszelów, Kozak, Kobyla, Kamionka sucha, Krywal, Krzyżek, Kropiwnia, Lubomirka, Lubtowa, Łuczyce, Lazaret, Morozówka, Mocharów, Mozyłowicze, Mołodków, Ołyczówka, Ochmanówka, Piszczów, Petczyny, Poddubie, Pereweżnia Peczywody, Rzeczki, Szytnia, Suchowola, Storozów, Majdan, Sapożynka, Tokarów, Tozyr, Tatarszczyzna, Trościeniec, Wierzyca, Wodnik, Żerebitówka, Zabara, Czernica, Kryłów, Bilczaki, Biały brzeg, Głuszków, Hłuboczek, Kopytów, Klecka wielka, Klecka mała, kaczaniec, Klonowe, Klonowa Rudnia, Korzyść, Marenin, Myszakowa, Piaskowa Rudnia, Torcza, Ujscie, Usteńska Słoboda, Usteńska Balarka.
Kotelnia, dekanat Żytomierz.
Nowa Kotelnia, Andruszówka, Antopol, Berezianka, Gardyszówka, Halczyn, Harapówka, Kryłówka, Kotówka, Lasawka, Mińkowce, Moszkowce, Moszkowczyki, Niechworoszcz, Pawełki, Wołosow, Zabara.
Kowel, dekanat Kowel.
Kowel, Bachowo, Bielin, Budyszcze, Czerkasy, Dołhonosy, Dorotyszcze, Dubowa, Horodelec, Horodyszcze, Huszyn, Kalinówka, Klewieck, Kołodeżno, Kłodnica, Koszary Nowe, Krasnowola, Kruhel, Lubitów, Lubliniec, Moszczona, Myślina, Nowe Koszary, Obłapy, Rudniki, Skulin, Steble, Szajno, Truskoty, Werbka, Wołoszki, Wólka Kowelska, Zielona.
Krasiłów (Kulczyny), dekanat Stary Konstantynów.
Kulczynki, Łahodyńce, Maniowce, Rósołowce, Cecyniówka, Zastawki, Wolica, Dubiszcze, Peczyska, Słobudka Krasiłowska, Woskodawińce, Czepelówka, Jaworowce, Antoniny, Orlińce, Wolica Tatarska, Kremenczuki, Junaczki, Junaczyńce, Metce, Mazepińce, Bułajówka, Podlaśczyki, Salicha wielka, Salicha mała, Zakrynicze, Krassówka.
Krasnopol, dekanat Żytomierz.
Futor Januszpolski, Stepek Januszpolski, Medwedycha, Bohdanowo, Słobudka Lasowa, Konstantynówka, Słobudka Polowa, Futor Żerebecki, Pewna, Bespieczna, Smiała, Wesoła, Nosówki, Teterynówka, Mołoczki, Lichosiółka, Stetkowce, Stetkowiecki Futor, Burkowce, Troszcza, Dombrówka, Pohulanka, Wolica, Halijówka.
Krzemieniec, dekanat Krzemieniec.
Andrucha wielka, Andrucha mała, Biała krynica, Baszkowce, Bonówka,  Bogdanówka,  Dunajów,  Dworzec,  Folwarki wielkie, Folwarki małe, Królewski most, Kulików, Kokorów, Kołosowa, Komarowka, Ludwiszcze, Liśnia, Nowosiołki, Młynoce, Podlisce, Podberezce, Rudka, Spikołosy, Sapanów, Tylawka, Wysołówka, Żołoby, Marcelówka, Studzianka, Szepetyn, Huta Stożecka.
Krzywin (Krzewin), dekanat Zasławl.
Krzywin, Budki Barańskie, Baranie, Budki Szlachowe, Budki Dachownia, Choniaków, Hołowle, Kołomla, Krupiec, Komarówka, Lisicze, Nietyszyn, Polanie, Rudnia Polańska, Rypiszcze, Stryhany, Sielce, Ułaszanówka, Wulka, Januszówka, Łaszanówka.
Kulczyny (Krasiłów), dekanat Stary Konstantynów.
Kulczynki, Łahodyńce, Maniowce, Rósołowce, Cecyniówka, Zastawki, Wolica, Dubiszcze, Peczyska, Słobudka Krasiłowska, Woskodawińce, Czepelówka, Jaworowce, Antoniny, Orlińce, Wolica Tatarska, Kremenczuki, Junaczki, Junaczyńce, Metce, Mazepińce, Bułajówka, Podlaśczyki, Salicha wielka, Salicha mała, Zakrynicze, Krassówka.
Kuniów, dekanat Zasławl.
Kamionka, Dańkowski przys, Dertka, Miakoty, Dobrzyn, Radochszcze małe, Radochoszcze wielkie, Siekierzyńce, Hucisko stare, Hucisko nowe, Zakrzynicze, pererosłe, Kozin, Gorszczyna, Zakot, Willa, Karpiłówka, Dołotecka, Maziarka, Dołocze, Illaszówka, Bołotkowce, Lachowa, Noworoczyce, Teremne, Korytno, Juśkowce, Dryzak, Złotopańsko, Kadłubiszczyzna, Kołodziana, Siwer, Zahorzec, Antonówka, Borowica wielka, Poczapki, Chiniówka, Pomerówka.
Kupiel, dekanat Stary Konstantynów.
Czerniawa, Chołodziec, Hlibki, Honorówka, Indyki, Kloniny, Kotiurzynce, Kusznirówka, Krzaczki, Lewkowce, Łyczówka, Markowce, Pisarzówka Markowiecka, Pieńkowce, Pisarzówka Wojtowiecka, Rabijówka, Sobkowce, Wojtowce, Słobudka Murowana, Słobudka Kupielska.
Lachowce, dekanat Ostróg zlikwidowany.
Żeżnikowce, Hulowce, Bisówka, Książęcin, Daniłówka, Denysówka, Turówka, filia Semenów, Czołhuzów, Mikłasze, Zemelińce, Adamówka, Załuze, Iwkowce, Okniny, Dzwonki, Szymkowce, Choroszczów, Szuńki, Kaletyńce wielki, Kurijanki, Kaletyńce małe, Snoki, Unijów, Kaszczyńce, Warywodki, Jurówka.
Leszczyn, dekanat Żytomierz.
Łuka, Młynyszcze, Piski, Iwanków, Turowiec, Kosarzyszcze, Rosiatynka, Bujmierze.
Litowierz , dekanat Włodzimierz.
Litowierz, Grzybowica, Kropiwszczyzna, Chrynów, Bodiatycze, Osmiłowicze, Flinszczyzna, Lisznia, Michale, Kłyniska, Wolica Mrozowicka, Łeżnica, Wołczek, Krzeczów, Mrozowicze, Tyszkiewicze, Rusowiczki, Drohynicze, Bożańka, Kałusów, Niskinicze, Molników.
Lubar, dekanat Żytomierz.
Wolica, Motowidłówka, Rohużna, Semenówka, Pedynki, Hryniowcy, Karań, Awratyn, Filińce, Wyszczykusy, Bratałów mały, Kirijówka, Motrunki, Kowalenki, Ożarówka, Wygnanka, Przywałówka, Seweryny, Demkowce, Gizowszczyzna, Korostki, Horopaje, Lipna, Kutyszcze.
Luboml, dekanat Kowel.
Maszów, Kąty, Sawosze, Biędiug, Wysock, Rakowiec, Zamłynie, Sztuń, Berezce, Borek, Rymacze, Terebczyce, Kupracze, Jahodyn, Nudyże, Hołowno, Zapol, Pereszpa, Szack, Swiataż, Mielniki, Szackie, Kropiwnik, Butmer, Radziechów, Czmykos, Olesk, Mosur, Ziemlica, Połapu, Wydżgów, Jawornik, Jankowce, Skiby, Kusniska, Peluha, Ruda, Sokoł, Lubochiny, Krymno, Symczyn.
Łabuń, dekanat Zasławl.
Dobrełozy, Tytków, Kochanówka, Kalenicze wielkie, Kalenicze małe, Nowosielica, Uscianówka, Rożyczna, Suszki, Rześniówka wielka, Tatarska, Berezna, Białokrenicze, Trawulin, Łożyczna, Białopol, Kośkow, Łotowka, Sawarec, Onyszkowce, Szkarawka wieka, Kurhanówka, Moskwitynówka, Maciewiczki, Kraczanówka, Sasanówka, Sasanowka, Mikulin, Karpiłówka, Tadeuszpol, Chrobużna, Moskalówka, Kusztowce.
Łanowce, dekanat Krzemieniec.
Łanowce, Borsuki, Bereżanka, Domanianka, Grzybowa, Hryńki, Kośkowce wielkie, Koskowce małe,  Kornaczówka,  Kozaczki,  Łysohórka, Napadówka, Niemierzyńce, Ohryszkowce, Ośniki, Siniowce, Wolica, Woronowce.
Łokacze, dekanat Włodzimierz.
Łokacze, Kruchenicze, Pawłowicze, Ujmica, Markowicze, Wólka Markowiecka, Rohowicze, Zajęczyce, Twornicze,  Czwelicze,  Oryszcze,  Łukowicze,  Zamlicze,  Wujkowicze,  Jakowicze, Chworostów,  Wólka  Chworostowska,  Berezowicze, Bobicze,  Rohużne.
Łuck, dekanat Łuck.
Bajów, Biwaki, Boholuby, Bohuszówka, Boratyn, Boratynek, Bodiaczów, Boruchów, Bukowa, Botyn, Czerczyce, Didowicze, Dworzec, Górka, Harażdża, Horodyszcze, Jarowica, Jeziorko, Iwanczyce, Kiwirce, Kniahinek, Kopcze, Klepaczów, Kraśne, Krupa, Kuczkarowiec, Kulczyn, Lipiany, Lipianki, Łuszcze, Majdan Siekierzycki, Miłusze, Nieboszka, Niemieckie, Nidawa, Omelanin, Omelaniczek, Olszany, Ozdów, Poddębce, Podhajce, Podhajczyki, Połonne, Rokinie, Rowańce, Sapohów, Siekierzyce, Serniki, Teremne, Troscianka, Walerianówka, Wiszniów, Worotniów, Wulka, Wyszków, Zaborol, Żeleznica, Żabka, Żmininiec, Żwirów.
Łysin, dekanat Dubno.
Demidówka, Łysin, Łopawsze, Mioduszów, Perekale, Ochmatków, Kniahynin, Dublany, Maryanka, Swiszców, Lisznia,  Połperzyn, Grabowiec,  Chrynik, Rudka,  Ilpiboki,  Rohżne, Kopanie, Wołkowyje, Czarnołoza, Jabłonowszczyzna.
Maniewicze, dekanat Kowel, erygowana w 1923 r.
Maniewicze, Birarówka, Cegielnia, Czerewacha, Głębokie, Gródek, Hołuzja, Gradysk, Hrywa, Jabłonka, Jezierce, Karasin, Konińsk, Kukle, Lisowo, Liszniówka, Łosze, Holendry, Polskie, Nowa, Nowa Ruda, Ogół, Okońsk, Optowa, Rudka, Serchów, Sewerynówka, Smolarnia, Smołodówka, Sobiatyn, Trojanówka, Wołczyca, Wólka Hołuzyjska, Zamoście, Zofianówka.
Międzyrzec Korecki, dekanat Nowogród Wołyński.
Andrusiejów, Charaług, Chmielówka, Charucza, Charuczka, Daniczów, Kołowerta, Samostrzały, Sieniów, Stołpin, Szczykiczyn, Tołkacze, Wacławka, Żeleżnica, Podliski,  Janówka,  Bokszyn,  Błudów,  Boczanica,  Braniów,  Czudnica,  Duliby,  Franówka,  Hłuboczek,  Krasnosiele,  Kuryzwany,  Kuraż mały,  Mańków,  Paszuki,  Rusywel,  Sapożyn,  Symonów,  Tarentiów,  Tudorów,  Witków,  Żawrów,  Włodzimirka,  Narajówka,  Rogówka.
Miropol, dekanat Nowogród Wołyński.
Bułdyczów, Bubno, Czerniawka, Chołodowa grobla, Dertka, Hołyszawka, Huta Zaborzycka, Jałyszów, Kozarka mała, Kołodezno, Kamień, Kotelanka, Kotiuzyńce, Ludwikówka, Osaw, Priwitów, Pilipy, Pawołoczka, Peczanówka, Pliszczyn, Polanki, Rudnia Zaborzycka, Stajło, Szabatów, Tyranówka, Tokarówka, Ulanówka, Ulcha, Witkały, Zaborzyca.
Mizocz, patrz Ostróg dekanat Ostróg.
Młyńów, dekanat Dubno.
Koblin, Młynów, Morawica,Boszkiewicze, Kosarzów, Iwankowce, Moszków, Peremitowka, Łukarówka, Tereszów, Kneruty, Koryty, Użyńce, Karolinka, Dorostaje małe, Dorostaje wielkie, Berehi, Dobratyn, Pereweredów, Smordwa, Chorupanie, Miatyń, Iwanie, Kolbin, Podhajce, Arszyczyn, Pekałów.
Mielnica, dekanat Kowel.
Krywlin, Rudka miryńska, Miryn, Wielki Porsk, Wólka Porska, Wielick, Kuchary, Podlisy, Sielec, Żmucze, Brzuchowicze, Hrywiatki, Łomaczanka, Kruszewicze, Urno vel Konstantynopol, Radoszyn, Wulka, Radoszyńska, Porsk mały.
Nabrzuska (Nabruska), dekanat Kowel.
Nabruska, Obzyrek, Obzyr, Hrywa, Stobychwa, Werchi, Karpiłówka, Majdan Karpiłowski, Jajno, Borowno, Kraśnica, Huta Borowieńska, Karasin, Maniewiecze, Grudek, Głębokie, Hradysk, Nowa ruda.
Narodycze, dekanat Owrucz.
Bazar, Bazarska Rudnia,  Litwinówka  rudnia, Bobienicze, Bołotnica, Bucza rudnia, Bulów rudnia, Browar Rudnia, Chrystynówka, Dorohin Stary, Dorohin nowy, Futor Rosochowski, Futorska Rudnica, Ihnatówka Słoboda, Józefówka Słoboda, Kacowszczyzna, Kalinówka, Kalinowska rudnia, Kolinowska słoboda, Kamionka rudnia, Kleszcze, Kleszczowska Rudnia, Chrypła Słoboda, Leplanszczyzna, Lubarka, Lubarska rudnia, Łołosze, Łoznica, Maryatyn, Medynówka, Słoboda, Metijki, Meżeliska, Meżeliska Buda, Niedaszki, Piatydub Słoboda, Rosochij, Sawłuki, Sitówka rudnia, Snityszcze, Sucharówka, Sielce, Szyszałówka Rudnia, Szarne Stare, Szarne nowe, Wierzchnica Słoboda, Ksawerowska Huta (Xawerowska), Zakusiły, Zalisie, Żerew, Zwizdal, Zwizdalska Rudnia.
Nieświcz, dekanat Łuck.
Podberezie, Ternki, Korszów, Gródek,  Wiktorzany,  Seperów,  Ratniów,  Ławrów,  Rykanie,  Bakowce,  Czaryków,  Wigurzyce,  Hryhorowicze,  Horodyszcze,  Uhrynów,  Hubin,  Szprahy.
Niewirków, dekanat Nowogród Wołyński.
Niewirków, Wołkoszów, Lipki, Buda, Hruszuwka, Huta Hruszowska, Józefówka, Pohoryłówka, Rudnia Pohoryłowska, Ozierce, Bystryce, Rudnia Niemilla, Huta Antonówka, Rudnia Stryja, Jakóbówka, Lewacze, Siewki, Mokre, Moczulanka, Huta Siedlicka, Chubków, Villa, Hłuboczanka, Adamka, Medwdówka, Sołpa wielka, Sołpa mała, Dyweń.
Nowogród-Wołyński (Zwiahel), dekanat Nowogród Wołyński.
Futor Zwiahelski, Susły, Stryjowa, Orepy, Kaszuny, Kijanka, Iwanówka, Smołdyrów, Kikowa, Sujemcy, Zaremie, Serednia, Swynobycze, Dabrówka, Radulin, Mirosław, Rohaczów, Rohaczowska Huta, Orla, Kołodianka, Kożuszki, Horbaszka,  Horbasza,  Kudenowicze, Hurki,  Kurman,  Hrod,  Mołodków,  Jaroń, Jarkowszczyzna, Słoboda Wola, Huta Zwiahelska, Majdan Elizawet, Kniaża Zwiahelska, Kniaża Korecka, Michijówka, Pilipowicze Zwiahelskie, Pilipowicze Koreckie, Horodyszcze, Słoboda Kniazka, Kurczyce, Rudnia Karpiłówka, Rudnia Cwilska, Cwila wielka, Cwila mała, Prosika, Osowa,  Balarka Józefówka, Balarka Spaska, Medwedów, Emelczyn, Podłuby, Miakołowicze, Moklaki, Hłumcza, Karolówka, Narajówka, Apołonówka, Horbow, Werbów, Kulesze, Cecylówka, Rudnia Kuleszowska, Niepoznanicze, Słoboda Andryjówka, Andryjowicze, Majdan Kuleszowski, Huta Maryanówka, Huta Kuleszowska, Majdan Katerynówka, Serby, Słoboda Serbowska, Balarka Nemylanka, Huta Kuka, Huta Iwanówka, Rudnia Wierchnia, Czyzówka, Zadkówka, Hały, Użaczyn, Majdan Fedorówka, Słoboda Romanowska, Romanówka, Rudnia kropiwnia, Broniki, Nowy Zwiahel, Iwaszkówka, Słoboda Czernicka, Czrnica,  Majdan Kemienny,  Władyn, Majdan  Dermanka,  Balarka Michałówka, Huta Dziekońka, Kamienny bród, Nemylnia, Talki, Rudnia Talecka, Hulsk, Murawnia, Tartak Rohaczowski, Ostróżek, Majdan Jawne, Futor Glinka,  Zabara, Dawidowka.
Nowy Zawod, dekanat Nowogród Wołyński.
Olewsk, dekanat Owrucz.
Barbarówka, Białowicze, Borowa, Bystra, Choczyń, Dowhosile, Dzierżanówka, Hołysze, Jurowa, Justenberg, Karpiłówka,  Kisorycze,  Lwa,  Łopatycze,  Netreba,  Perha,  Radowel, Radowelska,  Rokitno,  Siedliska,  Snowidowicze,  Rudnia Snowidowska, Sobieczyn, Rudnia  Sobieczyńska,  Staryki, Szuszczany, Tepenica, Wojtkiewicze, Rudnia Wojtkiewicka, Załawie, Zamysłowicze, Rudnia Zamysłowska, Huta Zolnia, Zubrowicze, Zubkowicze, Zurżewicze.
Ołyka, dekanat Dubno.
Metelno, Łyczany, Tuszebin, Diatkiewicze, Satyjów, Michałówka, Długoszuje, Posników, Wilbicze, Borbin, Ciemierzyn, Żorniszcze, Nosowicze, Uizdec, Malin, Stawiszcze, Pełza, Zabloćce, Bakorzyn, Nowosiółka, Chorłupy, Palcze, Pukaszczew, Oderady, Dern, Dybycze, Chromianków, Stawek, Moszczanica, Dubiszcze, Romaszkowszczyzna, Cumań, Karpiłówka, Kłobuczyn, Jakóbczyce, Baśliki, Bereściany, Silno, Kotów, Wulka Kotowska, Bór pyszny, Dermanka, Dobro, Romanów Wierzchówka, Suchowce, Humieniki, Radochówka.
Ostropol, dekanat Żytomierz.
Józefówka, Charkowce, Ferdynandów, Pasieczna, Hubin, Rajki, Jaremicze, Chizniki, Bieleckie, Macewicze, Worobijówka, Czarna, Marciniówka, Żytyńce, Wisznipol, Korzówka, Mecherzyńce, Pyszki, Mszaniec, Kisiele, Ładyhi.
Ostróg, dekanat Zasławl.
Bielmacz, Brodów, Baduwka, Białotyn, Biełaszów, Balarka Choteńska, Choteń, Chorów, Czerniachów, Czerniwody, Dorochoszcza, Derowiancze, Ogrody, Ostrogskie, Hrozów, Hrymiacze, Halówka, Hucisko Nowomalińskie, Kurhany, Klonowiec, Luczyn, Mohylany, Moszczanica, Milatyn, Michałkowce, Maryanówka, Monastyrek, Michałpol, Majdan Płużenski, Nowomalin, Płaska, Podobanka, Płużne, Popowce,  Rozważ,  Słobudka,  Staronicze, Szlachowa,  Stojło,  Sijance, Sadki,  Tessów,  Toczewiki, Wierzchów, Wielbówne, Wołoskowce, Zawidów, Zuzulince, Mizoczyk, Kunin, Hulcza, Korszów, Lebedie, Derman, Borszczówka, Buszcza, Mosty, Swiate, Sujmy, Biełoszow, Piwcze, Moszczanica Wielka, Stupno, Stubło, Hurby.
Ostrówek (Ostrówki), dekanat Kowel.
Ostrówki, Wulka Ostrowicka, Równo, Wołczków, Przewóz, Hollendry Swirzowskie.
Owrucz, dekanat Owrucz.
Bohdanówka, Czyczyrczyn, Ostrów, Fuśnia wielka, Fusnia mała, Czernihówka mała, Cernihówka wielka, Czerepki, Czerepin, Dumińskie, Hodotoml, Hładkiewicze, Hoszów, Hunicze, Józefówka, Jackiewicze, Ihnatpolska rudnia, Ihnatpolska rudeńka, Kostiuszki, Kamień, Kamionka rudnia, Korczówki, Kliniec, Kłoczki, Lityny, Ludwinówka, Łaski, Malcówka rudnia, Mecznia rudnia, Moczulnia, Moszki, Międzyrzyczka, Ostrów, Newhody, Nesterówka, Podrudzie, Pieszczanice, Potapowicze, Potapowska rudnia, Rakowszczyzna, Redczyce, Sarniki, Staszki, Szołomki, Stawków, Szwaby, Tołzacze, Weressy, Wystupowicze, Waśkiewicze, Zaśki, Załuże, Zbranki.
Połonne, dekanat Nowogród Wołyński.
Lasy Połońskie, Nowosielica, Barbarówka, Lubomirka, Cartoryja, Derewiczka, Hlezna, Boruszkowce, Derewicze, Brazyńce, Onackowce, Kopczyńce, Nowaki, Burtyn, Kaszperówka, Pohoryła, Józefówka, Szurgot, Poninka, Hłuboczek, Majdan Wolański, Łodzianówka, Tabory, Chroliny, Majdan Zasławski, Berezna, Siahrów, Swinna, Żołudki, Medwedówka, Nowicze, Nuczypały, Konotapy, Lasy Tabuńskie, Żary, Zalesie.
Poryck, dekanat Włodzimierz.
Lachów, Szczeniutyn, Samowola, Hruszowa, Nawkołyski, Jarżbkowice, Kuczków, Trubki, Przesławicze, Rykowicze, Stary Poryck, Wolica, Zaszkiewicze, Kołonna, Radowicze, Janiewicze, Myszów, Kłoposzyn.
Przewały, dekanat Kowel.
Sosnówka, Ochotniki, Osereby, Turyczany, Hajki, Krat, Owłoczym, Stawki, Mokre, Staweczki, Zaglinki.
Ptycza, dekanat Dubno.
Stołpiec, Komarówka, Berchhy, Mińkowce, Turya, Onyszkowce, Białogródka, Budy Białogródeckie,  Budy Pełczańskie, Buderaż, Pełcza, Wielka Milcza, Piratyn, Turkowicze, Mykitycze, Wielkie Zahorce, Małe Zachorce, Podłuże, Kamienica, Kluki, Nosowica.
Puliny, dekanat Nowogród Wołyński.
Korczówka, Babiczówka, Puninka,  Starczanka,  Popławka,  Szczerbiny,  Karolinka,  Kołodijówka,  Zdań,  Szafrańskie Budzisko, Nieborówka, Józefówka, Michałówka, Wolwachówka, Olizarka, Majchrówka, Mazepinka, Nowaki, Wiónki, Targoniowa Rudnia, Justynówka, Nowy Zawód, Dryhłowe Karczmy, Chatki Pieczkurskie, Słoboda Cwetocha,  Buda Szyjecka,  Staroszyjka,  Korczówka  druga,  Pokostówka,  Budyszcze,  Pieczkur,  Tartak,  Protówka,  Maniutynka, Księżowski Futor, Żołty bród, Futor Szeremetów, Pawłówka, Dobry kąt, Osiczna, Strybierz, Łodzianówka, Adamówka, Jahodenka, Iwanowicze, Nowypól, Kruczyniec, Hruszki, Dawidówka, Młynek Skołóbowski, Skołóbów, Skołóbów, Sołodyry,  Dworzyszcze,  Rohówka,  Zubrynka,  Stawki Horoszkowskie,  Radieckie Budzisko, Balarka Skołubowska,  Koszelówka, Wacławpól,  Czerniawka,  Dołżyk, Pulińska huta, Kotuszówka, Sorocznia, Usycznia, Kisielówka, Buda Bobrycka, Saharnia, Huta Bobrycka, Bobryca, Barasze, Antoniówka, Niedzieliszcze, Rosłowa Rudnia, Berezówka, Kremenka, Balarka Bobrycka, Symony, Usolosy, Wolwachowiecki fytor, Jerozolimka, Jabłonne, Dubienniki, Niedbajówka, krzywce, Kurne, Wiekli Ług, Hruzlewice, Henrykówka, Bernowe, Turowa Balarka, Dorohań, Ziatyniec Lubarski, Huta Lubarska, Budki Lubarskie, Adamówka Huta, Dowbysz, Sudków, Bułka, Tytiórka, Ułaszanówka, barbarówka, Nesołoń, Lahulsk, Tesnówka, Nepomócenówka.
Radziwiłłów, dekanat Krzemieniec.
Aparybsy, Batków, Buhajówka, Batki, Drańcza, Gaje, Lewiatyn, Leduchów, Niemirówka, Suchodoły,
Ratno, dekanat Kowel.
Ratno, Borki, Borowucha, Brodziatyn, Chocieszów, Charki, Czewel, Datyń, Doszno (kaplica), Dubeczno, Głuchy, Górniki, Huta Rateńska, Jakusze, Jarewiszcze, Komarów, Koniszcze, Kozowata, Kraska, Krasnylówka, Krymno (kaplica) Krzywa Niwka, Krzyże, Księżą Góra (Plebania), Kortelisy,  Kuty, Lutka, Łuczyce, Michnówka, Mielniki Rzeczyckie, Mieżysiete, Okoczew, Orzechowo, Ostrowo, Piaski Rzeczyckie, Plebania (Księża Góra), Podrzecze, Postupel, Prochod, Rokita, Rzeczyca, Samary, Seńki, Sircze, Smolna, Sarościn, Sytenie, Szczodrohoszcza, Szmeńki, Świniary, Tekla, Teklin, Terybowicze, Toczyszcze, Tur, Wielimcze, Wydranica, Wydrycze, Wysokie, Wyżyczyno, Zabłocie, Zabrodzie, Zalisy, Zalutie, Zamszany, Zarzecze, Zdomyśl, Żyrycze.
Romanów patrz Cudnów, dekanat Żytomierz.
Równe, dekanat Równe.
Nowy dwór, Helczin, Tynne, Złotyów, Chocin, Behen, Grodek, Obarów, Stawki, Krzywicze, Jasiennicze, Zwierzchowsk, Diadkiewicze, Omelana, Ulbarów, Koniuszki, Aresztów, Koszatów, Hlinsk, Paityhorce, Siutkiewicze, Barmaki, Dworzec, Ilpin, Behdaszew, Karpiłówska, Basów Kąt.
Sielec, dekanat Włodzimierz.
Sielec, Nawratyn, Żytanie, Chmielówka, Podhajce, Chmielów, Mikulicze, Biskupicze ruskie, Czesny Chrest, Markostaw, Menczyce, Biskupicze, Szlacheckie, Rusnów, Bubnow, Czerczyce, Wólka Falemicka,
Skórcze, dekanat Łuck.
Biskupicze, Szklinie, Mychlin, Wojutyn, Hat, Białystok, Horzwin, Żukowiec, Wałyn, Wałyniec, Tuliczów, Leniow, Bubnow, Pustomyty, Błudow.
Sławuta, dekanat Zasławl.
Cwietocha, Kamionka, Wasylowa grobla, Mińkowce.
Słobódka Czernicka (Słoboda Czernicka), kaplica par. Nowogród Wołyński.
Sokul, dekanat Łuck.
Baszowa, Borowicze, Duchcze, Dumka, Hruziatyn, Ihnatówka, Kopcze, Kozin, Liniówka, Lubcze, Nawoz, Mylsk, Padałuwka, Czebenie, Perespa, Pożarki, Rutka, Radynie, Smolarnia Rożycka,  Sokulskie, Arsenowicze,  Janówka,  Korsynie, Litohoszcze,  Uhły.
Stary Konstantynów, dekanat Stary Konstantynów.
Stepań, dekanat Równe.
Komarówka, Złotolin, Trosteniec, Zbuż, Żalin, Stydynie, Mydzk, Ossowa, Odzgowa, Mielnikowe, Tchory, Omelanka, Rudnia Mydzka, Huta Mielnica, Siedlisko, Temne, Wyrka, Butejki, Werbcze wielkie, Krassówka, Werbcze małe, Kryczylsk, Słoboda Ost, Korost, Folwark, Dworzec, Wielichów, Użanie, Soszniki.
Swojczów, dekanat Włodzimierz.
Swojczów, Wólka Swojczowska, Beata, Majdan Mohyleński, Kochalno, Karczma Poczekajka, Mohylno (Mohilno, Mohilna), Turia (Turya), Hnójno, Popówka, Piński most, Deminopol, Wołczak, Osiekrów, Mokowicze, Rudnia Mołczanowska, Tumin, Szczęsnówka, Hubin, Karczma Rohużne, Ossa, Majdan Ossowski, Tartak Ossowski, Rzewuszki.
Szpanów, dekanat Równe.
Horodyszcze, Żytyn, Olexin, Wołoszki, Rzeszuck, Kopłowicze, Olexinek.
Szumbar, dekanat Krzemieniec.
Szumbar, Berki, Cecyniówka, Nowy Staw, Sosnówka, Zahajce.
Szumsk, dekanat Krzemieniec.
Tajgóry (Tajkury), dekanat Zasławl.
Tajkury, Staryki, Glinki, Podliski, Miatyn, Posiahwa, Nowostawce, Buhryn, Pruski, Tomachów, Chrynów, Zowizów, Baszyna, Uholce, Wilhor, Kolesniki, Stadniki, Krajów, Ożenin, Nowosiółki, Kopytków, Iwaszków, Korostowa, Hłupanin, Urwenna, Lidawa, Zdołbica, Zdołbunów, Nowo-Mylsk, Staro-Mylsk, Zahoroszcz, Uizdce, Kołodenka, Korwin, Kwasiłów.
Targowica, dekanat Dubno.
Targowica, Babołoki, Bokujma, Borzemiec (Boremiec, Bożemiec), Choroszcza (Sołtanówka), Krasne, Lichaczówka, Łuczyce, Malowana, Mstyszyn,  Nadczyce, Ostryjów, Perekładowicze, Podhajce, Podlicze, Podłożce, Rudlów, Rykanie Wielkie, Sołtanówka (Choroszcza), Stawrów, Szaława, Topule, Ułańska Dola, Wełnicze, Wilmazów, Wojnica, Zady, Zawale.
Teofilpol, dekanat Stary Konstantynów.
Korowie, Michnówka, Kotiuzyńce, Kajetanówka, Olejniki, Zarudzie, Wolica Lachowiecka, Ledochówka, Stroki, Trojanówka, karabijówka, Karolina, Kuńcza, Nowostawcy, Krzywowulka, Wołkowce, Bereżyńce, Ridka, Dmitrówka, Gebryelówka.
Tereszki (patrz Bazalia) dekanat Stary Konstantynów.
Toporzyszcze, dekanat Owrucz.
Toporyszcze, Andrijów, Beżów, Buki, Bobryk stary, Bobryk nowy, Borowa rudnia, Berezówka Słoboda, Brazynka, Czerniachów, Dobrin, Dobrińska Huta, Fassowa, Fassowska Rudeńka, Fedorówka, Fedorowska Słoboda, Fontaniego Słoboda, Hołowin, Horoszki, Horoszkowska rudnia, Korytyszcze, Kamienny bród, Kazimierówka, Kiesielówka, Klityszcze, Kropiwenka rudnia, Kotwiczyna rudnia, Kotelna Słoboda, Maryanówka, Mokreńszczyzna, Nebiża, Piekarszczyzna, Polowska Huta, Poromówka, Rossowka, Ryżańska Buda, Sielce, Sielanszczyzna, Styrty, Stryteńska Rudnia, Sały, Sławów, Staryki rudnia, Szlachowa Rudnia, Toporzyska rudeńka, Turczynka, Terynce Rudnia, Worów, Worowska rudeńka, Wolańszczyzna.
Torczyn, dekanat Łuck.
Bujany, Usiszcze, Oderaby, Siedmiarki, Litwa, Sadów, Koszów, Chorochoryn, Boratyn, Horodynie,  Ulaniki,  Szepel,  Ozdeniaz,  Zabłocie,  Okorsk wielki, Okorsk mały, Smohylów.
Trojanów, dekanat Żytomierz.
Tatarynówka, Rożki, Reja, Felicijańwka, Gozdawka, Katarynówka, Szwejkówka, Słobodyszcze, Pilipy, Olszanka, Sosnówka, Bobryk, Rudnia, Hatyszcze, Trychury, Buki, Olszanówka, Hucisko Deneszowskie,  Denesze,  Koszcza,  Korczak,  Derman,  Perlawka,  Szumsk,  Hołowinek, Wolica,  Dworzec.
Tuczyn, dekanat Równe.
Krynica, Reczyca, Reczyca, Ryswianka, Cecylówka, Krucha, Siedliszcze, Janin, Sobówka, Kudranka, Majdan, Matwiejówka, Postumyty, Małatyn, Sinne, Żelanka, Werenów, Woskodawy, Drozdów, Horbow.
Turzysk, dekanat Kowel.
Dolsk, Sielec, Zadyby, Piorkowicze, Tachaczyn, Klusk, Radowicze, Lityn, Tuliczów, Wierzbiczno, Bobły, Obeniże, Sołowicze, Mirowicze, Rustycze, Rastów, Tarhowiszcze, Kleczkowicze, Stawek, Błażennik, Mokrzec, Turopin, Duliby.
Uszomierz, dekanat Owrucz.
Słoboda Baranówka, Słoboda Bondarowiecka, Rudnia Baranowiecka, Baskaki, Biłka, Rudnia Biłocka, Bondarówka, Chołośa, Słoboda Felisin, Rudnia Haćkówka, Rudnia Hutka, Jabłonice, Słoboda Jabłoniecka, Joanówka, Rudnia Kamień, Katerynówka, Słoboda Kowalowska, Krajewszczyzna, Słoboda Kraśnohórka, Rudnia Kraśnosiółka, Kropiwna, Lisowszczyzna, Słoboda Lisowska, Balarka Lisowska, Rudnia Moszna,  Słoboda Ocówka,  Puchaczówka,  Rudnia Rafałówka, Raśna, Ryszawka, Słoboda Suchowola, Suszki, Uszyca, Słoboda Wysołówka, Rudnia Zakomarnie, Słoboda Zielenica, Złobycze, Buda Złobycka,  Bardy,  Bechy, Białoszyce, Borowica, Czerniawka,  Czołówka, Czyhiry, Dawidki, Domołocz, Doroszyce, Harbacze, Słoboda Horszczyk, Hrozyn, Iskorość, Kaleńskie, Słoboda Kamienohórka, Kożuchowka, Słoboda Korma, Słoboda Krasnopol, Kupiszcze, Kupcze, Słoboda Krywotyn Kołski, Mohilna, Rudnia Mohilańska, Niemierówka, Ochołówka, Ostapy, Paszyny, Słoboda Piski, Futor Piskowski, Pohoryła, Buda Radohoska, Synhaje, Szatryszcze, Wyhów, Żabcze, Słoboda Żupanówka, Słoboda Anniczyn, Słoboda Krzywotyn Emilczyński, Słoboba Miakołowska,   Siemakówka, Stepanówka, Mielenie, Nowaki, Strzemigród, Szersznie, Buda Szerszniawska, Rudnia Szerszniawska, Zubowszczyzna, balarka Zubowska.
Wieledniki , dekanat Owrucz.
Antonowicze, Rudnia Barbarówka, Biłka, Bobrycze, Bądany, Biehuń, Bołsuny, Bołsunowski Futor, Bobijawska rudnia, Chajcza mała, Chajcza wielka, Chłuplany, Czerewki, Rudnia Czerwonka, Rudnia Duby, Rudnia Deweszyn, Dywlin, Rudnia Frankówka, Głuchowa, Hajewicze, Horodec, Rudnia Hamarnia, Łuhińska, Rudnia Hutlanka, Rudnia JasieniecChłuplański, Rudnia Jasieniec Matijowski, Kobylin, Koptiowszczyzna, Kołskie, Kustonin, Krasiłówka, Kremna, Kruki, Kumieńszczyzna, Lewkowicze, Lipniki, Listwin, Łuczenki, Łuhiny, Łuhinki, Rudnia Łuhinkowska, Makarówka, Stara rudnia Makarowska, Nowa rudnia Makarowska, Małahówka, Matiowicze, Rudnia Medzwiżańska niższa, Rudnia Medwiżańska średnia, Rudnia Medwiżańska werzchnia, Michałówka, nahorany, Rudnia Moszczanica, Możary, Nowaki, Norżynsk, Olejnicze, Ozierany, Pełcza, Rudnia Pełczańska stara, Rudnia Pełczańska, Petraszy, Pliszczówka, Pohalew, Połochaczew, Potyłowicze, Rudnia Przebrodzka, Przybytki, Skrebelicze, Sirkowszczyzna, Stepanówka, Sławeczna, Rudnia Syrnica, Tchorzyn, Stare Wieledniki, Woniajki, Rudnia Wygnanka, Zapulle, Rudnia Zletyn, Żerewiecka Rudnia, Żerewce.
Wiszenki, dekanat Łuck.
Jezioro, Majdan Jezierski, Czołnicza, Tarnoruda, Bejnarówka, Czebenie, Smerdyn, Łuków, Sławatycze, Nieżwierz, Nowarudnia, Nosaczewicze,  Oleszkiewicze,  Stanisławka,  Susk,  Majdan,  Nowosady,  Sołtyse,  Swóz,  Wołodkowiczyzna,  Dubiszcze,  Rudnia,  Kopaczówka,  Topolne,  Rytów,  Zapust.
Wiśniowiec (Stary Wiśniowiec), dekanat Krzemieniec.
Bakoty, Bodaki, Butyn, Czajczyńce, Dzwiniacz, Fedkowce, Hnidawa, Konachowce, Kornaczówka, Kotiużyńce, Krzywczyki, Kuniniec, Łozy, Maniów, Myszkowce, Młynowce, Oryszkowce, Peredmirka, Polany, Rakowiec wielki, Rakowiec mały, Snihorówka, Wierzbowiec, Zalisce, Zagrodzie.
Włodzimierz, dekanat Włodzimierz.
Chobułtowa, Talemicze, Zimno, Horyczów, Szystów, Nowosiółki, Oranie, Łasków, Dziekciów, Suchodoły, Łobaczyn, Dubniki, Radowicze, Ochnówka, Ruda Majdan, Wólka, Werba, Owadno, Powniczów, Ostrówek.
Włodzimierzec, dekanat Łuck.
Lipne, Peczunki, Nowaki, Majdan, Rubań, Żołkinie, Żołudzk wielki, Żołudzk mały, Majdan Huty, Łuzki, Olizarka, Cudle, Ostrówce, Warasz, Babka, Sobieszczyce, Sucha wola, Sopaców, Połone, Zabłocie, Koszmaki, Ostrów, Huta Rafałowiecka, Andruha, Stepanhorod, Woronki, Łukie, Huta Stepanogrodzka, Majdan Stepanogrodzki, Chinocz, Radczów, Jezioro, Kanoniec, Majdan Kanoniecki, Majdan Prurwa,  Dołhowola,  Łupisuki, Zielenica,  Połowle,  Hołuzia,  Wulka  Hołózijska, Opłowa,  Serchów,  Jezierce,  Bilska Wola,  Mulcyce,  Rutka,  Police,  Majunicze,  Bołochowiec,  Borowa.
Wołoczyska (Wołoczysk), dekanat Stary Konstantynów.
Frydryków, Wołoczkowce, Kosostówa, Balkowce, Łozowa, Januszoce, Manaczyn, Porochnia, Fedurki, Niemierzyńce, Polany, Hołochwasty, Kopaczówka, Mysłowa.
Zasław, dekanat Zasławl.
Bilczynka, Iwanóweka, Krasoweczka, Krzywolłuka, Kominy, Luterka, Łopuszne, Michla,  Mychnów,  Kokrzec,  Myslatyn,  Soszne,  Oliki,  Ustronie,  Bilczyn,  Borysów,  Gnojnica,  Huta Borysowska,  Kaletyńce,  Wojtowce.
Zaturce, dekanat Włodzimierz.
Zaturce, Hołopecze, Majdan Zarski, Zubilno, Semerynki, Beresk,  Serniczki,  Majdan Sadowski,  Wulka Sadowska,  Futor Pobereżec Zaturzecki.
Złoczówka, dekanat Dubno.
Złoczówka, Paszowa, Malów, Rusinowe, Beresteczko, Kalniatycze, Bilcze, Wyczołki, Nowosiółki, Szybenna, Smyków, Nowy Tok, Kondziwola, Żabcze, Kołodcza, Bidki Kołodeskie, Karczmy Kołodeskie, Ozierany, Radomyśl, Suchowola.
Żytomierz, dekanat Żytomierz.
Albinówka, Aleksandrowskiego, Balarka, Baraszówka, Berezówka, Bieleckiego, Cmokówka, Czyżewskiego, Diwoczki, Dubowiec, Hazynka, Horbasza Mała, Horbasza Wielka, Horodyszcze, Iwanków, Januszewicza, Kalinówka Rudnia, Krosznia, Kobylańskiego, Kudrawcowa, Łukawiec, Łowków, Nekrasza, Narbuta, Niewieskiego, Osowieckiego, Ośniki, Pleszczanka, Płoska, Pobitówka, Poprawka, Psyszcze, Sokołowa Góra, Skomorohi, Staniszówka, Szczeniów, Slepczyce, Studenica, Szczeniowskiego, Szymanowskiego, Trokowicze, Waćków, Weresy, Wilsk, Wysokie, Wyhowskiego, Zabrudzie, Zoroków, Wasilewskiego.

 

BIURO GENEALOGII I HERALDYKI NOWINA
© 2015 Wszelkie prawa zastrzeżone